دبی سلام
0

نهر دبی

نهر دبی
بازدید 86

نهر دبی

چند سالی است که دبی، یان شهر مردن عربی تبدیل به یکی از  پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در دنیا شده است و هر ساله مسافران و گردشگران بسیاری را از سر تا سر دنیا برای تفریح و تجارت به سمت خود میکشاند. گفتنی است که این شهر زیبا از جاذبه های گردشگری معروف و بسیاری برخوردار است که یکی از آنها نهر دبی بوده، باید گفت که این نهر برخلاف ظاهر یا تصور عموم از تاریخچه غنی و طولانی برخوردار بوده و یکی از اولین مراکز زیستی در جنوب خلیج فارس به شمار میرود.

نهر دبی یکی از جاذبه های دیدنی دبی بوده که در اطراف خود از امکانات متعددی همچون مراکز خرید، موزه ها، مراکز تفریحی و … برخوردار است و بسیاری از مسافران و گردشگران تور دبی  را سالانه به سمت خود جذب میکند؛ در کنار اهمیت تجاری آن، این نهر از اهمیت گردشگری و سیاسی بالایی برخوردار بوده و از مهمترین نقاط شهر دبی در کشور امارات به شمار میرود؛ در ادامه ای مقاله از دبی سلام قصد داریم تا به بررسی و معرفی این جاذبه دیدنی در دبی بپردازیم.

 نهر دبی

نهر دبی کجا است؟

نهر دبی کجا است؟

نهر دبی یکی از عامل های تاثیر گذار در پیشرفت دبی در زمینه گردشگری بوده و در دو قسمت شمالی با نام دیره و قسمت جنوبی با نام بر دبی نام دارد تقسیم میشود؛ وجود انواع مراکز تفریحی، تجاری و فرهنگی در اطراف این نهر آن را به نسبت دیگر مکان های دیدنی دبی متمایز کرده است.

برای رفتن به این نهر میتوانید با استفاده از مترو و پیاده شدن در یکی از ایستگاه های الغیبه، الفهید و الراس که در خط سبز مترو هستند خود را به نهر دبی رسانده و یا با استفاده از اتوبوس های خط X64 و 53 از این نهر بازدید کنید.

یا با اجاره ماشین در دبی در وقت و هزینه های خود در سفر به دبی صرفه جویی کنید.

تاریخچه نهر دبی

همانطور که گفتیم این نهر از تاریخی غنی برخوردار بوده و نه تنها نخستید بندر مهم در امارات محسوب میشود بلکه از منظر تاریخی نیز منطقه‌ای مهم شمارده میشود.

نخستین سکونتگاه های شکل گرفته در اطراف این نهر مربوط به 4 هزار سال پیش بوده و ثروتمندترین و معروفترین افراد دبی در آن ساکن بوده‌اند. از بین افراد ساکن این منطقه میتواند به طایفه سلسله آل مکتوم و آل یاس اشاره کرد.

در قرن 19 زمانی بود که ساخت و ساز در اطراف آن آغاز شد و در قرن 20 به اوج خود رسید.

در ادامه کمی بیشتر از حقایق جالب در رابطه با نهر دبی میخوانیم:

– این نهر توسط یونانی ها رودخانه زارا شناخته میشد.

– بندر نهر دبی از مناطق امن برای تجارت با دیگر بندر های خلیج فارس بوده است.

– این نهر در دهه 1950 از سمت زمین شکافته و کانالی کوچک را تشکیل داد.

– نهر دبی گردشی ندارد و آب از دریا در آن ریخته و به پناهگاه راس الخار میرسد.

– خانواده حاکم کنونی دبی از نوادگان مهاجران اولیه هستند؛ به طوری که سلسله آل مکتوم پس از آنکه قبیله بنی یاس تصمیم به سکونت در این منطقه گرفتند، در آن ساکن شدند.

-نخستی لایروبی نهر دبی در سال 1961 میلادی بوده و نتیجه آن آغاز بارگیری و تحله بار شده است.

– توسعه‌ای به طول 4000 فوت با عمق 6 فوتی در زمان حکومت شیخ راشد بن آل سعید مکتوم برنامه ریزی شد.

– نهر دبی مرکز تجارت صید تازه، ادویه جات و طلا در دبی بوده.

امکانات تفریحی نهر دبی

در ادامه میخواهیم تا امکانات تفریحی که در اطراف نهر دبی قرار داشته را به شما معرفی و هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم.

پارک نهر دبی

اگر به دنبال مکانی برای یک پیک نیک به یاد ماندنی یا گذرندن اوقاتی در طبیعت و انجام فعالیت های همچون دوچرخه سواری هستید، پارک نهر دبی گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود، گفتنی است که پارک دارای هزینه ورودی میباشد.

شهر کودکان دبی

شهر کودکان دبی، شهری کوچک  برای آموزش کودکان بوده که میتوانید هنگام بازدید کودکان خود را برای اوقاتی سرگرم کننده در آن قرار دهید.

موزه ایلوژن دبی

بازدید از موزه ایلوژن یبل خطای دیدی دبی که در خیابان السیف قرار دارد میتواند یکی از تجربه های منحصر به فرد و جالب سفرتان به دبی باشد؛ این موزه از بخش های متلفی تشکیل شده که نقطه مشترک آنها در این است که هر چیزی که میبینید، همان چیزی که به نظر  میرسد نیست؛ این بازدید میتواند یک چالش برای ذهن و سرگرمی شما باشد.

دبی فستیوال سیتی مال

اگر که به خرید کردن علاقه داشته باشید، دبی فستیوال سیتی مال یکی از بهترنی مراکز خریدی است که میتوانید در آن به خرید از انواع برند ها و فروشگاه های تجاری بزرگ مشغول شوید.

 

مرکز ارتباطات فرهنگ شیخ محمد دبی

اگر که به آشنایی با فرهنگ و سنت کشور های مختلف علاقه داشته باشید، قطعا از وجود مرکز ارتباطات فرهنگ شیخ محمد دبی استقبال خواهید کرد، این مجموعه با هدف آموزش و آگاه سازی مهاجران در رابطه با فرهنگ کشور امارات ساخته شده است.

اهمیت نهر دبی

در ادامه میتوانید از دلایل اهمیت نهر دبی بیشتر بخوانید:

-دو سوی این نهر با موزه ها، ساختمان های میراث فرهنگ و بازار های قدیمی احاطه شده است.

– وجود قایق های سنتی و بازار های شلوغ بارجیل نشانی از زندگی سنتی اماراتی است.

– وجود بازارهای قدیمی و معروف دبی همچون بازار ادویه دبی و بازار طلا و جواهرات یا کالا های چرمی و عطر

– منطقه تاریخی الفهیدی مکانی مناسب برای تاریخ دوستان میباشد.

-همچنین این نهر یکی از مکان های است که میتوانید مهاجرت پرندگان مهاجری همچون فلامینگوها را مشاهده کنید و پناهگاهی برای بیش از 180 گونه پرنده است.

– کانونی بزرگ برای ماهیگیری به علت کم آب بودن نهر

– یکی از جاذبه های گردشگری پیشرو در دبی همراه با بازدیدکنندگان فراوان

 نهر دبی

امکانات تفریحی نهر دبی

سوالات متداول

چه چیز های نهر دبی را متمایز میکند؟

به طور کل میتوان گفت نهر دبی در واقع نمایانگر دنیایی گمشده عربی بوده، در دو سمت این نهر بازار های قدیمی، موزه ها و ساختمان های میراث فرهنگی وجود دارد و وجود قایق های چوبی سنتی، بازار های پر هرج و مرج معروف به بارجیل نمایانگر نشانی از زندگی سنتی اماراتی است.

آیا نهر دبی منطقه خوبی است؟

در نهر دبی میتوانید رستوران ها و کافه های سطح بالا و با کیفیت بسیاری را پیدا کنید، علاوه بر آنکه در این نهر انواع امکانات دریایی و مراکز تفریحی وجود داشته که این بندر یعنی بندر کریک دبی را تبدیل به مکانی فوق العاده با چشم اندازی از مناظر زیبا برای ساکنان خود کرده است.

آیا بازدید از نهر دبی رایگان است؟

با اینکه دسترسی به خود نهر دبی رایگان است اما بعضی از جاذبه های آن همانند بازار طلا یا بازار ادویه ممکن است دارای هزینه ورودی باشند.

نهر دبی طبیعی  است یا ساخته دست بشر؟

خور دبی یا نهر دبی که در قلب دبی قرار دارد، ورودی آب دریای خلیج فارس به طول 14 کیلومتر و عرض 100 تا 500 متر بوده و از امتداد آن از جنوب شرقی تا پناهگاه حیات وحش راس الخور میباشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *